دوشنبه 24 مرداد 1401   09:46:01
گروه مهندسی صنایعگروه مهندسی صنایع
بازديدهابازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 336859
تعداد بازديد از سايت: 113918747
تعداد بازديد زيرپورتال: 336859
اين زيرپورتال امروز: 49
در امروز: 17749
اين صفحه امروز: 49
گروه مهندسی صنایع
شنبه 23 اسفند 1393 معرفي و تاريخچه گروه مهندسي صنايع دانشگاه قم
1-   مقدمه
 دانشگاه قم به عنوان اولين و بزرگترين دانشگاه استان قم و به لحاظ شرايط ويژه و ايجاد يک محيط امن علمي و مذهبي در بين جوانان و خانواده‌هاي متدين و مذهبي سراسر کشور و بخصوص در سطح استان قم و استانهاي همجوار، از نرخ علاقمندي و استقبال بالايي به ويِژه در دوره هاي تحصيلات تکميلي برخوردار است و بهانه ورود بسياري از جوانان مؤمن، معتقد و جوياي علم و دانش به اين دانشگاه شده است.
 
2-   ويژگيهاي استان قم
بر اساس آخرين تقسيمات کشوريدر سال ۱۳۷۵استان قم داراي مساحتي حدود ۱۴۶۳۱ کيلومتر مربع و به مرکزيت شهر مقدس قم است. واقع شدن اين استان بين سه قطب صنعتي کشور (استان‌هاي تهران، مرکزي و اصفهان ) موقعيت ويژه اي را براي اين منطقه فراهم آورده است و در حال حاضر اين استان از پتانسيل مناسبي جهت توسعه بخش صنعت برخوردار است.
با تصويب قانون ممنوعيت استقرار صنايع درشعاع 120 کيلومترى تهران بخش زيادى از صنايع استان تهران درشهرستان قم استقرار يافته که طبق آخرين آمار بدست آمده جمعا 2200 واحد توليدى صنعتى بزرگ و کوچک در اين شهرستان استقرار دارد که 48 % از آن ها مربوط به صنايع کانى غير فلزى، 15درصد صنايع نساجى، 18% صنايع شيميايى، 8 % صنايع غذايى، 7 % صنايع فلزى، 3% صنايع برق و الکترونيک،‌ 11% سلولزى،4/0 % خدماتى و1/0 % صنايع چرم است.
 براساس سالنامه آماري استان قم، در سال 1388 سهمشاغلان استاندربخشصنعت 40.3% و در بخشخدمات 54.4% است. در اين سال نرخمشارکتاقتصادي معادل 34.4% است. توليد ناخالص استان به قيمت بازار به طور متوسط سالانه 27.44% رشد داشته است. همچنين در سال 88 رشد جمعيت استان 4.9% بوده است.
3-   مهندسي صنايع
مهندسي صنايع رشته‌ايست که با طراحي، پياده سازي و بهبود سيستمهاي يکپارچه اي از انسان، مواد، اطلاعات، تجهيزات و انرژي مرتبط است. اين رشته بر پايه دانش تخصصي در علوم رياضي، طبيعي، اجتماعي و نيز قوانين و روشهاي تجزيه و تحليل مهندسي و طراحي بنا شده است تا به کمک آنها به ارزيابي نتايج حاصل از سيستم‌هاي يکپارچه بپردازد.
مرور توانمنديها و خدمات مهندسي صنايع، نقش و اهميت مهندسي صنايع را بوضوح بيان ميکند. امروزه حيات اقتصادي سازمانها و موسسات توليدي و خدمات در بازار رقابتي شديد جهاني به استفاده بهينه از منابع در دسترس وابسته است. عموماً منابع در دسترس شامل مواد، منابع انساني، ماشينآلات (شامل تجهيزات، لوازم جانبي، امکانات مورد نياز شامل فضا و انرژي و ...)، منابع اطلاعاتي و منابع مالي طبقه بندي ميشوند. ايجاد و نگهداري منابع ياد شده هزينه هايي را براي سازمان به دنبال دارد. هزينه تمام شده واحد محصول هر موسسه متأثر از نحوه بکارگيري اين منابع است. هر شرکت توليدي يا خدماتي که بتواند هزينه هاي خود را به حداقل ممکن برساند و به بياني ديگر توانايي استفاده بهينه از منابع را در تمام ارکان سازماني خود ايجاد نمايد يا حاشيه سود بيشتري به دست خواهد آورد و يا قادر خواهد بود که قيمتهاي فروش خود را با حفظ حاشيه سود قبلي، کاهش دهد. اين بدان معني است که قدرت رقابتي موسسه مذکور در بازار افزايش مييابد. با توجه به تحولات اقتصاد جهاني قدرت رقابتي شرط اساسي موفقيت در کسب و کار نوين محسوب ميشود. در کنار اين مسائل، توجه به نوآوريها و ارتقا کيفي محصولات و خدمات که از طريق تلاش براي يافتن طرحهاي بهبود يافته و همچنين تحول در فرآيند کسب و کار نيز بقا و رشد موسسات را در پي خواهد داشت. با توجه به مراتب فوق اگر ضرورتها و نيازمنديهاي رسيدن به امور مذکور را با تکنيکهاي مهندسي صنايع تطبيق دهيم مشاهده ميشود که مهندسي صنايع ابزار لازم براي حصول اهداف سازماني را بطور فراگير و سيستماتيک فراهم ميآورد و اين نشانگر نقش و اهميت بالاي مهندسي صنايع بعنوان موتور محرک حرکت سازمانهاي امروزي است.
 
4-   ايجاد مقطع کارشناسي ارشد مهندسي صنايع در دانشگاه قم
گروه مهندسي صنايع اين دانشگاه از زمان راه اندازي از سال 1383 تا کنون بالغ بر يکصد نفر فارغ التحصيل رشته مهندسي صنايع روانه بازار کار و نيز مقاطع تحصيلي بالاتر نموده است. با توجه به اهداف ترسيم شده در سند چشم انداز 20 توسعه کشور ساله کشور و با در نظر گرفتن سياستهاي ابلاغي وزارت محترم علوم به دانشگاه قم از جمله افزايش تعداد دانشجويان به 20000 نفر با اولويت تحصيلات تکميلي ونيز ضرورت اولويت دادن به توسعه رشته هاي مهندسي و علوم پايه، همچنين با در نظر گرفتن سياستهاي اصولي دانشگاه مبني بر پرورش دانشجوياني متدين، خلاق، خودباور، داراي سلامت جسمي و رواني و متخلق به اخلاق اسلامي، و با توجه به تواناييهاي علمي و امکانات موجود، گروه مهندسي صنايع دانشگاه قم آمادگي خود جهت راه اندازي دوره کارشناسي ارشد مهندسي صنايع در کليه گرايشها (صنايع، مديريت سيستم وبهره وري، سيستمهاي اقتصادي و اجتماعي و مهندسي مالي) از بهمن ماه 1392 بصورت روزانه هر رشته گرايش با ظرفيت 10 نفر را اعلام مي نمايد.اميد است اين حرکت گامي در جهت توسعه و تقويت زيربنايي رشته مهندسي صنايع و متعاقباً توسعه شجره طيبه آموزش عالي مطابق با نيازهاي کشور باشد. در ادامه دلائل توجيهي راه اندازي اين رشته به تفکيک مورد بررسي قرار ميگيرد:
 
 
5- هيئت علمي قوي گروه صنايع مرکب از اساتيد با تجربه و جوان
گروه مهندسي صنايع علاوه بر اينکه از همکاري تعداي از اساتيد مجرب در اين حوزه بهره ميبرد بواسطه تفکر بلند مدت، اقدام به بورس نمودن تعداد 4 نفر از دانشجويان اين رشته در مقطع دکتراي تخصصي در دانشگاههاي معتبر داخلي و خارجي نموده است. به نحويکه از مهر ماه سال 1392 به بعد هر ترم حداقل يک نفر از اين دانشجويان از مقطع دکترا فارغ التحصيل شده و بعنوان نيروي هيئت علمي جوان و با انگيزه به مجموعه کادر علمي گروه مهندسي صنايع دانشگاه اضافه خواهند شد. بديهي است اين عده با آگاهي از آخرين دستاوردهاي حوزه مهندسي صنايع و نيز پيمايش در مرزهاي علم مي توانند زمينه ساز تربيت دانشجويان بسياري در مقطع کارشناسي ارشد و حتي دکتراي مهندسي صنايع در آينده نزديک باشند.
همچنين از مدتها قبل دانشگاه گروه مهندسي صنايع دانشگاه قم افتخار دارد که با انعقاد قرارداد پاره وقت با برخي از اساتيد مجرب عضور هيئت علمي ساير دانشگاهها از پتانسيل ايشان در امر تدريس و پژوهش استفاده نمايد.
 
6- نگاه ويژه و ممتاز به مهندسي صنايع در سطح صنعت
در کشور ما حيطه فعاليت و مسوليت بسياري از مهندسين فراتر از چارچوب وظايفي است که به طور متداول در ساير کشورها براي آنان ترسيم گرديده است، بطوريکه مديريت سطوح بالا و مياني بسياري از کارخانجات و صنايع و همچنين بسياري از سازمانهاي بزرگ خدماتي، بازرگاني و حتي فرهنگي به مهندسين محول شده است، درحاليکه در ساير نقاط دنيا اينگونه مسوليتها عموما به مديران حرفه‌اي که تحصيلات ويژه مديريت دارند واگذار مي‌گردد. در اين رابطه جايگاه مهندسي صنايع با ديگر رشته هاي مهندسي متفاوت است. در حل مسائل و تصميم‌گيريهاي يک کارخانه، مهندسين صنايع خصوصاً با تحصيلات عاليه نه‌تنها آموزشهاي مناسب ديده‌اند، بلکه با مفاهيم مديريت منابع انساني، برنامه‌ريزي و بهينه‌سازي سيستمها نيز آشنايي کامل دارند. لذا روشهاي برخورد با اين مشکلات را تا حد زيادي مي‌دانند، درحاليکه ساير مهندسين تنها از اطلاعات عمومي و روشهاي کلي تجزيه ‌و ‌تحليل استفاده مي‌نمايند که بيشتر در حوزه هاي فني تعريف شده است.
 
تعداد بازديد اين صفحه: 6756
ديگر بخش ها درباره دانشگاه قم سامانه هاپيوندهاي مفيدارتباط با ما
آدرس پستي: قم - بلوار الغدير - بعد از شهرك قدس - دانشگاه قم
كدپستي: 3716146611
تلفن : 32103000- 025
فكس : 32854499- 025
پست الكترونيكي:
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)

دانشكده فني و مهندسي - گروه مهندسي صنايع
مجری سایت : شرکت سیگما