صفحه اصلي ارتباط باما
رویدادها
1391/1/1 سه‌شنبه رهبر معظم انقلاب در پيام به مناسبت حلول سال 91 تاکيد کردند؛ شعار امسال؛ توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در در پيام به مناسبت حلول سال 91، مجاهدت اقتصادي و حضور جهادگونه ملت ايران در عرصه هاي اقتصادي را يک ضرورت دانستند و خاطر نشان کردند: بخش مهمي از جهاد اقتصادي مسئله‏ ى توليد ملي است که اگر ملت با همت، عزم و آگاهي و با همراهي برنامه ريزي درست مسئولان بتواند شکل توليد داخلي را حل کند بدون ترديد بر چالشهايي که دشمن ايجاد مي کند غلبه خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه قم، مقام معظم رهبري دعوت از همه دست اندرکاران اقتصادي و آحاد ملت براي حرکت به سوي رونق توليد داخلي در سال جديد توليدملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني را به عنوان شعار سال ۹۱ معرفي کردند.

متن پيام به شرح زير است:

 

 

بسم ‏اللَّه ‏الرّحمن ‏الرّحيم‏
يا مقلّب القلوب و الأبصار يا مدبّر اللّيل و النّهار يا محوّل الحول و الأحوال حوّل حالنا الى احسن الحال.
اللّهمّ کن لوليّک الحجّة بن الحسن صلواتک عليه و على ءابائه فى هذه السّاعة و فى کلّ ساعة وليّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتّى تسکنه ارضک طوعا و تمتّعه فيها طويلا.
اللّهمّ اعطه فى نفسه و ذريّته و شيعته و رعيّته و خاصّته و عامّته و عدوّه و جميع اهل الدّنيا ما تقرّ به عينه و تسرّ به نفسه.
 
تبريک عرض ميکنم عيد نوروز و فرا رسيدن سال نو را به همه‏ ى هم ‏ميهنان عزيز در سراسر کشور، و به همه ‏ى ايرانيانى که در هر نقطه‏اى از دنيا سکونت دارند، و به همه ‏ى ملتهائى که عيد نوروز را گرامى ميدارند؛ بالخصوص تبريک عرض ميکنم به خانواده‏ هاى عزيز شهيدان، به جانبازان، به خانواده‏ هاشان، به همه ‏ى ايثارگران، به همه‏ ى فعالان عرصه‏ هاى مختلف. آرزو ميکنم  و دعا ميکنم که خداوند متعال براى ملت ايران بهروزى، شادى، نشاط و دلِ خوش در اين سال جديد مقدر بفرمايد و بدخواهان اين ملت را در اهدافشان، در تلاشهاشان ان‏شاءاللَّه ناکام کند.
 
سالى که گذشت - سال 90 - يکى از سالهاى پرحادثه در سطح جهان و در منطقه و در کشور ما بود. آنچه که در مجموع انسان مشاهده ميکند، اين است که اين حوادث بر روى هم به سود ملت ايران و در راه کمک به هدفهاى آن، تمام شده است. آن کسانى که اهداف بدخواهانه‏اى درباره ‏ى ملت ايران و ايران و ايرانى در سر مي پرورانند، در کشورهاى غربى دچار مشکلات گوناگون هستند. در سطح منطقه، ملتهائى که جمهورى اسلامى از آنها همواره حمايت کرده است، به هدفهاى بزرگى دست پيدا کرده‏اند؛ ديکتاتورهائى به زير کشيده شدند؛ قانونهاى اساسىِ مبتنى بر اسلام در کشورهائى تصويب شد؛ دشمن درجه‏ى يک امت اسلامى و ملت ايران - يعنى رژيم صهيونيستى - در محاصره قرار گرفت. در داخل کشور، به معناى حقيقى کلمه، سال 90، سال بروز اقتدار ملت ايران بود. در جنبه ‏ى سياسى، ملت ايران در اين سال، چه در راهپيمائى بيست و دوى بهمن، چه در انتخابات دوازدهم اسفند، آنچنان حضورى از خود نشان داد و آنچنان شاخصى را براى اقتدار ملى در تاريخ منطقه ثبت کرد که نظير آن را در گذشته کمتر داشتيم.
 
با وجود اين ‏همه دشمنى، اين‏همه تبليغات، اين‏ همه تهاجمهاى خصمانه و بدخواهانه، ملت ايران در طول اين سال، با همه ‏ى وجود توانست حضور خود را در صحنه، نشاط خود را، آمادگى خود را در عرصه ‏هاى گوناگون علمى و اجتماعى و سياسى و اقتصادى نشان بدهد و اثبات کند. بحمداللَّه سالى بود که با همه ‏ى سختى ‏ها، داراى دستاوردهاى بزرگى بود. همچنان که قبلاً عرض شده است، شرائط، شرائط بدر و خيبر بود؛ يعنى شرائط قبول چالشها و دشوارى‏ها و غلبه‏ ى بر آنها.
 
همان طورى که اولِ سال گذشته اعلام شد، سال 90، سال جهاد اقتصادى بود. اگرچه هوشمندان و آگاهان ميدانستند که اين نام و اين جهتگيرى و شعار براى سال 90 يک امر لازم است، اما بعد تلاشهاى دشمنان در اين سال هم همين را اثبات کرد و نشان داد. دشمنان ما از اوائل سال، حرکت خصمانه‏ ى خودشان را در عرصه ‏ى اقتصادى نسبت به ملت ايران آغاز کردند؛ اما ملت ايران، مسئولين، آحاد مردم، دستگاه‏هاى مختلف، با تدبيرهاى هوشمندانه ‏اى توانستند با اين تحريمها مقابله کنند و مواجهه‏ ى آنها تا حدود زيادى توانست اثر اين تحريمها را خنثى کند و حربه‏ ى دشمن را كُند کند. سال 90، سال فعاليتهاى بزرگ علمى بود؛ که من ان‏شاءاللَّه در فرصت سخنرانى، برخى از پيشرفتهاى علمى و اقتصادى و تلاشهاى گوناگون را براى ملت عزيزمان شرح خواهم داد. سال 90 سالى بود پر چالش، و سالى بود پر نشاط، و سالى بود که ملت ايران به فضل الهى توانست بر چالشهاى موجود غلبه کند.
 
ما امسال سال ديگرى را در پيش داريم که به اميد خدا و با توکل بر پروردگار، باز ملت ايران با فعاليت خود، با تلاش خود، با هوشمندى خود در اين سال خواهد توانست پيشرفتهاى زيادى را براى خود به ارمغان بياورد. به تشخيص من، بر طبق گزارشها و مشاوره ‏ى با افراد مطلع و آگاه، به اين نتيجه ميرسيم که عرصه‏ ى چالش مهم در همين سال جارى - که اين سال، امروز و از اين ساعت شروع ميشود - عرصه ‏ى اقتصادى است. جهاد اقتصادى چيزى نيست که تمام‏ شدنى باشد. مجاهدت اقتصادى، حضور جهادگونه در عرصه‏هاى اقتصادى، براى ملت ايران يک ضرورت است.
 
من امسال تقسيم ميکنم مسائل مربوط به جهاد اقتصادى را. يک بخش مهم از مسائل اقتصادى برميگردد به مسئله‏ ى توليد داخلى. اگر به توفيق الهى و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله ‏ى توليد داخلى را، آنچنان که شايسته‏ ى آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده‏اى از تلاشهاى دشمن ناکام خواهد ماند. پس بخش مهمى از جهاد اقتصادى، مسئله ‏ى توليد ملى است. اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهى و هوشمندى خود، با همراهى و کمک مسئولان، با برنامه‏ريزىِ درست بتواند مشکل توليد داخلى را حل کند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالشهائى که دشمن آن را فراهم کرده است، غلبه‏ ى کامل و جدى پيدا خواهد کرد. بنابراين مسئله ‏ى توليد ملى، مسئله‏ ى مهمى است.
 
اگر ما توانستيم توليد داخلى را رونق ببخشيم، مسئله ‏ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‏ ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقيقى کلمه استحکام پيدا خواهد کرد. اينجاست که دشمن با مشاهده ‏ى اين وضعيت، مأيوس و نااميد خواهد شد. وقتى دشمن مأيوس شد، تلاش دشمن، توطئه ‏ى دشمن، کيد دشمن هم تمام خواهد شد.
 
بنابراين همه‏ ى مسئولين کشور، همه ‏ى دست‏اندرکاران عرصه‏ ى اقتصادى و همه‏ ى مردم عزيزمان را دعوت ميکنم به اين که امسال را سال رونق توليد داخلى قرار بدهند. بنابراين شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از کار و سرمايه‏ ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از کارِ کارگر ايرانى حمايت کنيم؛ از سرمايه‏ ى سرمايه ‏دار ايرانى حمايت کنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امکان‏ پذير خواهد شد. سهم دولت در اين کار، پشتيبانى از توليدات داخلىِ صنعتى و کشاورزى است. سهم سرمايه ‏داران و کارگران، تقويت چرخه‏ ى توليد و اتقان در کار توليد است. و سهم مردم - که به نظر من از همه ‏ى اينها مهمتر است - مصرف توليدات داخلى است. ما بايد عادت کنيم، براى خودمان فرهنگ کنيم، براى خودمان يک فريضه بدانيم که هر کالائى که مشابه داخلى آن وجود دارد و توليد داخلى متوجه به آن است، آن کالا را از توليد داخلى مصرف کنيم و از مصرف توليدات خارجى بجد پرهيز کنيم؛ در همه ‏ى زمينه ‏ها: زمينه ‏هاى مصارف روزمرّه و زمينه ‏هاى عمده ‏تر و مهمتر. بنابراين ما اميدوار هستيم که با اين گرايش، با اين جهتگيرى و رويکرد، ملت ايران در سال 91 هم بتواند بر توطئه‏ ى دشمنان، بر کيد و مکر بدخواهان در زمينه ‏ى اقتصادى فائق بيايد.
 
از خداوند متعال درخواست ميکنيم که ملت ايران را در اين صحنه و در همه‏ى صحنه‏ها موفق و مؤيد بدارد. روح امام بزرگوار را شاد و از ما راضى کند. ارواح طيبه‏ى شهيدان عزيز ما را با اوليائشان محشور فرمايد.
 
والسّلام عليکم و رحمةاللَّه و برکاته‏

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 6316
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Qomuniguest)

دفتر نهاد مقام معظم رهبري - دانشگاه قم
مجری سایت : شرکت سیگما